News:

This week IPhone 15 Pro winner is karn
You can be too a winner! Become the top poster of the week and win valuable prizes.  More details are You are not allowed to view links. Register or Login 

Main Menu

Healthy eating costs an extra $1.50 per day: study

Started by riky, December 14, 2013, 09:00:23 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

riky

Healthy eating costs an extra $1.50 per day: study

<p><a href="http://news.yahoo.com/healthy-eating-costs-extra-1-50-per-day-220707301.html"><img src="http://l1.yimg.com/bt/api/res/1.2/h8Z0NkJymfDubAL_2o3dfQ--/YXBwaWQ9eW5ld3M7Zmk9ZmlsbDtoPTg2O3E9NzU7dz0xMzA-/http://media.zenfs.com/en_us/News/Reuters/2013-12-13T220707Z_1_CBRE9BC1PFY00_RTROPTP_2_USA.JPG" width="130" height="86" alt="Students eat a healthy lunch at Marston Middle School in San Diego" align="left" title="Students eat a healthy lunch at Marston Middle School in San Diego" border="0" /></a>By Shereen Jegtvig NEW YORK (Reuters Health) - That healthy foods cost more has become conventional wisdom, but a new study is the most thorough yet in calculating how much more: about a dollar and a half. &quot;Before now, we've seen studies looking at prices of one or a few foods or diets, in one city and from one store,&quot; said Mayuree Rao. &quot;And the results have been mixed, with some studies finding that the healthier options cost more and some studies finding they don't.&quot; Rao is a junior research fellow at the Harvard School of Public Health and a medical student at the Warren Alpert Medical School of Brown University in Providence, Rhode Island.</p><br clear="all"/>

Source: You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login